Navigate / search

Ne Rekor, Ne Sürpriz

1935’den bugüne parlamentoda hiç kadın vekil olmayan 9 dönem geçirdik.

Mecliste kadın temsili yalnızca iki dönemde %10’un üstüne çıkabildi: 2011 seçimlerinde %14.3 ve bu dönem %17.8.  Sonuç sürpriz değil çünkü aday listelerinde kadın aday oranı zaten %26.6’ydı.

Kritik Eşik Aşılamadı!

25. seçim döneminde ulaştığımız %17.8’lik kadın temsili oranı ile ne yazık ki kritik eşik olan %33’ün bir hayli gerisindeyiz.

Kötünün yine kötüsü olan bu sonucu rekor temsil diye okumak ne yazık ki Türkiye’yi Meclisteki kadın temsiliyeti açısından 190 ülke içerisinde Mozambik, Sırbistan, Zimbave, Tunus gibi gelişmekte olan ülkelerin gerisinde 90. sıradan muhtemel 80. sıraya yerleşmekten alıkoyamıyor.  

25. Dönemde 38 ilde sandıktan kadın vekil çıkmadı!

Seçim sonucunda şehirleri ele aldığımızda sadece 43 il de kadın vekil olduğunu görüyoruz. 38 ilde kadın vekil yok.

81 ilde yarı yarıya temsili yakalayan sadece 5 il var; Iğdır, Ağrı, Batman, Şırnak ve Tunceli. Kritik eşiği aşan ise sadece 15 il var.

Oysa 81 ilde yaşamı kadınlar ve erkekler birlikte örüyorlar.

Oysa 81 ilde tüm siyasi partilerin ağır işçileri kadınlar seçim öncesi ve sonrasında gece gündüz çalışıyorlar ama yine de siyasette adları yer almıyor.

Eşit Temsil İçin Yeni Bir Seçim Kanunu Ve Siyasi Partiler Kanunu!

Mecliste yarı yarıya temsil demokrasinin olmazsa olmazı. Ancak eşit temsil kadının adı olmayan bir seçim ve partiler kanunu ile mümkün değil.

Yasama süreci partilerin eşitlik tanımayan keyfi politikalarına terk edilemez. Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlayacak bir seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu eşit temsilin ilk koşulu.

Kadınlarla Dayanışmaya Devam!

2015 seçimlerinin ardından, bu eşitsiz ortamda mücadele eden, erkek egemen siyaset arenasında kendine yer açan, söz söyleyen ve politika yapan tüm kadınları tebrik ediyor ve siyasetin emektar kadınlarıyla dayanışmamızı sürdürüyoruz.

Ka.Der Ankara

* 25. Dönem Milletvekili Sonuçları İnfografiğimize buradan ulaşabilirsiniz.